Ako nakopírovať svoju www stránku na webový server pomocou FTP klienta?

Je mnoho programov, pomocou ktorých to je možné previeť. Najznámejšími a snáď najpoužívanejšími sú Total Commander (ďalej len TC) a FileZilla. Oba uvedené programy sú dostupné v internete. Uvádzame podrobný postup nastavenia (aj s obrázkami) pre TC, ktorý je veľmi jednoduchý. V hornom menu kliknite na "Sieť". Otvorí sa Vám roletka a v nej kliknite "Pripojiť sa na FTP server...".

Total Commander, krok 1Otvorí sa Vám nové okno - viď obrázok nižšie - "Pripojiť na FTP server". V ňom kliknite na "Nové spojenie..." a opäť sa Vám otvorí nové okno "FTP - vlastnosti". V ňom vyplňte údaje tak, ako to vidíte v pravej časti obrázku uvedeného pod týmto textom. Samozrejme, v políčkach "Používateľ" a "Heslo" je potrebné zadať Vaše legitímne údaje. Po vyplnení všetkých údajov kliknite na OK.

Total Commander, krok 2V prípade, že máte staršiu verziu TC, políčko "SSL/TLS" nemusí byť dostupné. Odporúčame Vám stiahnuť verziu TC, ktorá túto funkcionalitu podporuje. Ak sa však napriek tomu rozhodnete používať verziu TC bez tejto funkcionality, do políčka "Názov hostiteľa:" je potrebné zadať LEN text "webik.agraf.sk".Ako zmeniť atribúty (práva) súborov či adresárov?

Použijeme už zmienený TC. Po pripojení sa k webovému serveru cez ftp protokol si klávesou 'INSERT' označíme ten ktorý súbor, potom ľavým tlačítkom myši klikneme v hornom menu na "Súbor". Otvorí sa nám roleta a v nej klikneme na "Zmeniť atribúty". Otvorí sa nové okno "Zmena atribútov" a v ňom si môžete zmeniť atribúty podľa potreby, viď obrázky nižšie. Vedzte však, že atribúty 644 pre súbor a 755 pre adresár sú štandardnými atribútmi a vo väčšine prípadov ich nie je potrebné meniť. Pokiaľ nerozumiete významu atribútov, nemeňte ich, radšej sa poraďte s Vašim programátorom, hoci ani v tomto prípade nemusíte mať istotu, že ten ktorý programátor rozumie danej problematike.

Total Commander, krok 3
Total Commander, krok 4Späť na hlavnú stránku poradne